Aşık Veysel Mahallesi 5802 Sk. No:62 Karabağlar - İzmir 0(507) 259 08 04
facebook
twitter
instagram
youtube
linkedin
ANASAYFA KURUMSAL BÖLGELER HİZMETLERİMİZ GALERİ REFERANSLAR İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Facebook ta Paylaş
Twitter ta Paylaş
HİZMETLERİMİZ
Neler Yaparız
Baca Sistemleri

Baca Sistemleri

Meta Havalandırma | Baca Sistemleri

Isıtma sisteminin, en son ama en önemli elemanlarından olan bacaların görevi, yanma sonucu oluşan atık gazların en kısa yoldan bina dışına insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden atılmasını sağlamaktır.
 
Bir anlamda ısıtma sisteminin "akciğeridir." Bu nedenle baca seçimi çok önemlidir. İnsanlar kazan veya brülör seçiminde gösterdikleri özenin bir fazlasını baca seçiminde göstermelidir. Yanlış baca seçimi sonucu insanların hayatı tehlikeye girmekte, binada tahribatlar oluşmakta, yakıt sarfiyatı artmakta ve çevre zarar görmektedir.
 
Baca seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler :
 
  • İmalatçı firma mutlaka TS EN 1856-1 standardına ve CE belgesine sahip olması firmaların üretim yeterliliği ve güvenirliliği açısından çok önemlidir.
  • Baca çapı hesabı TS 11389 EN 13384-1 (Tek ısıtma tertibatına bağlı bacalar), TS 11388 EN 13384-2 (Birden çok ısıtma tertibatına bağlı bacalar), TS 13084-1 (Endüstriyel bacalar) standardına göre uzman kişi veya kuruluşlar tarafından yapılmalı. Yanlış hesaplanmış baca çapları bacanın çekmemesi nedeniyle baca gazlarının ortama yayılması ile insan hayatının tehlikeye girmesine, aşırı çekmesi ise yakıt sarfiyatının ve çevre kirliliğinin artmasına neden olur.
  • Baca malzemesi seçimi baca ve bina ömrü açısından çok önemlidir. Baca malzemesi baca gazı içindeki zararlı asit ve nem oluşumundan etkilenmemelidir. Özellikle doğalgaz yakıtlarda baca gazı içinde yüksek oranda su buharı bulunmaktadır. Su buharı bacanın yüzeyleri ile temas ettiğinde yoğuşmakta ve bacanın korozyonuna neden olmaktadır. Baca malzemesinin baca gazlarının olumsuz etkilerine karşı mutlaka AISI 316 L paslanmaz çelik olması gerekir.
  • Bacalar için bir diğer önemli konu izolasyondur. Isıtma sistemlerinin verimliliğini arttırmak için baca gazları mümkün olduğu kadar düşük sıcaklıkta kazanı terk etmelidir. Kazandan çıkan gaz sıcaklığının binadan atıncaya kadar azalmaması için açıktan geçen bacalar mutlaka izole edilmelidir (Baca çekişini korumak için). İzolasyon malzemesi bacanın çalışma sıcaklığına uygun taş yünü ile yapılmalıdır.
Baca Sistemleri | Meta Havalandırma | İzmir Havalandırma Sistemleri